Geoblog.pl    ciesielka    Podróże    Kresy i Besarabia    Monaster Nowy Neamț
2017

Monaster Nowy Neamț

Mołdawia
Mołdawia, Chiţcani

Nadal włóczymy się po terenie kontrolowanym przez Naddniestrze.
Jedziemy do największego klasztoru na terenie Mołdawii (kontrolowanym przez Naddniestrze ;) Monastyr Nowy Neamt w Chitcani.
Nowy Neamt powstał w XIX wieku, gdy mnisi wynieśli się ze (starego) Neamt. Nie spodobało im się gdy wprowadzono tam nowy obrządek i zlikwidowano język starocerkiewny.
Obiekt robi wielkie wrażenie, zwłaszcza w takim słońcu. Po przejściu pod dzwonnicą bramną wchodzimy do soboru Wniebowstąpienia Pańskiego. Trwa tam właśnie jakieś nabożeństwo. W soborze sami brodaci braciszkowie. Po cichutku, nie przeszkadzając idziemy dalej ale jeden z braci nas zaczepia. Gdy dowiedział się, że jesteśmy z Polski, zrobił się bardzo rozmowny. Zaproponował nam błogosławieństwo. Troszkę pochmurniał, gdy dowiedział się, że jesteśmy katolikami. Sielankę przerwał jeszcze starszy z braci który po prostu nas wyprosił. Pospacerowaliśmy jeszcze trochę po klasztorze podziwiając jego spektakularną zabudowę.

BPE
BPE - 2017-09-29 17:10
te wszystkie cerkwie są prześliczne ..... uwielbiam prawosławne budowle

Mirka66
Mirka66 - 2017-10-01 10:32
Oj tak, BPE ma racje.Sa wspaniale,roznorodne i kolorowe.

Marianka
Marianka - 2017-10-22 04:07
Tez kocham cerkwie! Chociaż te podziały i wypędzanie ze świątyni ludzi innego odłamu wiary jest smutne!

ciesielka

KZPS C.
Zasoby: 988 wpisów988 1112 komentarzy1112 9833 zdjęcia9833 18 plików multimedialnych18

24.04.2024 - 25.04.2024

12.02.2024 - 19.02.2024