Geoblog.pl    ciesielka    Podróże    Islandia    Farma kryta darnią
2016

Farma kryta darnią

Islandia
Islandia, Keldur

Jadąc dalej trasą numer 1 po kilkunastu kilometrach odbijamy w stronę samotnie i złowieszczo górującego nad okolicą wulkanu Hekla. Jedziemy w stronę Keldur. Szutrową drogą dojeżdżamy do farmy klanu Keldur. Farma o tyle nietypowa, że to jedne z najstarszych domów na Islandii (wielokrotnie przebudowywane, zwłaszcza po trzęsieniach ziemi ale jednak). Domy których ściany zbudowane są z torfu a dach jest kryty darnią. Tylko frontowe ściany wykonano z desek. W tych domach żył bohater jednej z licznych islandzkich sag, wiking nad wikingi ;) (nazwy ani bohatera, ani sagi nie pamiętam, dla mnie ten język jest za skomplikowany do wymówienia a co dopiero do zapamiętania).

BPE
BPE - 2016-05-11 19:11
My jechaliśmy inną droga ........ na tej wyspie jest tyle pięknych miejsc, że nie da się być wszędzie ...........
ostatnio poznaliśmy Islandczyka u nas w Gliwicach - mówił, że namawia żonę, żeby się na jakiś czas przenieść do Polski......szybko podłapaliśmy temat, ze się chętnie z nim zamienimy :-)

marianka - 2016-05-15 09:12
Ale widoki! Nie mogę się napatrzeć :)

ciesielka

KZPS C.