Polonnaruwa to starożytne miasto na Sri Lance, które niegdyś było tętniącym centrum handlu i religii. Przez kilka stuleci pełniło funkcję stolicy wyspy, szczycąc się bogatą historią i skarbami archeologicznymi, które dają wyobrażenie o jego wspaniałej przeszłości.
Pochodzenie nazwy Polonnaruwa jest nieznane, ale jej forma tamilska, Pulainari, może być skrótem od jej starożytnej nazwy Pulastya nagara lub Pulatti nakaram, co oznacza "miasto hinduskiego mędrca Pulastyi".
Miasto zyskało na znaczeniu po zniszczeniu Anuradhapury, pierwszej starożytnej stolicy Sri Lanki, w 993 roku n.e. Polonnaruwa osiągnęła swój szczyt za panowania króla Parakramabahu I (1153-1186), który przekształcił ją w wspaniałe "miasto-ogród" otoczone potrójnymi fosami. Liczyła ona wtedy około 250 tysięcy mieszkańców i była największym miastem ówczesnego świata. Pałace i świątynie zostały bezproblemowo zintegrowane z krajobrazem, tworząc zapierający dech w piersiach widok.
Niestety już około 1290 roku, w wyniku tamilskiego najazdu z Indii stolica popadła w ruinę. Dżungla pochłonęła ja na przeszło 500 lat.
Dziś Polonnaruwa jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jej park archeologiczny jest ważną atrakcją turystyczną. Zwiedzający mogą odkrywać ruiny pałaców, świątyń, posągów i innych zabytków, które są świadectwem świetnej przeszłości miasta.