Geoblog.pl    ciesielka    Podróże    Cypr    Klasztor Kykkos

Klasztor Kykkos

Cypr
Cypr, Kykkos Monastery

Jeden z licznych klasztorów w tych Górach. Jego początki sięgają XI wieku. Pierwszym mnichem był Izajasz który urządził sobie tutaj pustelnię. Według jednego z podań pewnego dnia bizantyjski zarządca Cypru obraził go i pobił na polowaniu. Mniejsza o co poszło, ale gdy wrócił do swoich posiadłości zachorował. Wyzdrowiał dopiero gdy w modlitwie obiecał przeprosić Izajasza i zadośćuczynić mu. Izajasz zgodził się wybaczyć ale pod warunkiem dostarczenia mu ikony Matki Boskiej napisanej przez samego Św. Łukasza Ewangelistę. Ikona ta po pewnych perturbacjach w końcu tutaj dotarła i do dzisiaj jest najważniejszym artefaktem i celem licznych pielgrzymek. Niestety jest ona zasłonięta przed naszym wzrokiem, ponieważ ten kto na nią spojrzy może oślepnąć.
Ogólnie budynki klasztoru są całkiem nowe. Ale i tak czuje się niezwykły klimat. W klasztorze znajduje się muzeum w którym można zobaczyć eksponaty związane z początkami chrześcijaństwa. Ikony, starodruki, relikwie itp. Wstęp płatny tylko do muzeum.

mirka66 - 2013-09-27 22:02
Ciekawe miejsce i ladnie polozone.Wnetrze z celami mnichow ma fajne mozaiki.

danach
danach - 2013-09-30 12:15
aż chce się tam pojechać :)

marianka - 2013-10-01 08:17
Nie mogę sobie darować, że ominęliśmy to miejsce. No ale w trzy dni nie da się wszystkiego zobaczyć;)

BoRa
BoRa - 2013-10-07 21:48
Raczej to rzadkość takie bardzo kolorowe i jasne wnętrza.

ciesielka

KZPS C.