Geoblog.pl    ciesielka    Podróże    Malta    Ġgantija UNESCO

Ġgantija UNESCO

Malta
Malta, Ġgantija

Kolejna megalityczna świątynia. Podobna do innych. Budujące ja głazy ważą nawet 50 ton! Na terenie świątyni znaleziono wiele okrągłych kamieni. Kiedyś myślano, że to są jakieś obiekty kultu. Dzisiaj uważa się, że na takich otoczakach transportowano te potężne głazy z których zbudowano świątynię. W zasadzie Ġgantija to dwie sąsiadujące z sobą świątynie z podobnego okresu. Niektóre z głazów posiadają liczne żłobienia, dziurki itp. Prawdopodobnie jest to jakiś rodzaj dawnego kalendarza.
Świątynią zainteresowano się na początku XIX wieku. Wcześniej miejscowi wiedzieli, że coś tutaj jest ale nie przywiązywano do tego większej wagi. Cała świątynia była przysypana grubą warstwą ziemi i tylko nieliczne głazy wystawały na powierzchnię. Dopiero archeolodzy odkopali całe ruiny badając to stanowisko.
Niedaleko od świątyni, bardziej w centrum miasta znajduje się młyn napędzany przez wiatrak. Poszliśmy ale cały w rusztowaniu. Na całej Malcie, jeśli zwróci się na to uwagę jest dużo takich wiatraków. A w zasadzie samych wież, ponieważ żaden nie miał łopat.
Ze wzgórza na którym się znajdują roztacza się piękny widok na okolicę.

marianka - 2013-08-20 22:07
Obywatel na ostatnim zdjęciu najlepszy!

Poza tym to wiem, że się powtarzam, ale kolejny raz patrząc na Wasze maltańskie zdjęcia muszę napisać, że jestem zakochana w tych kolorach! Nic, tylko jechać na Maltę;)

ciesielka
ciesielka - 2013-08-20 22:12
Specjalnie dla Ciebie. Wiedziałem, że się spodoba ;)

marianka - 2013-08-20 22:16
Heh, za dobrze mnie już znacie:D

danach
danach - 2013-08-21 11:09
fantastyczne kolory, w maju nie było takich zdecydowanych barw a kot świetnie kolorem pasuje do budynków

ciesielka

KZPS C.