Geoblog.pl    ciesielka    Podróże    Malta    Megalityczne świątynie Ħaġar Qim i Mnajdra UNESCO

Megalityczne świątynie Ħaġar Qim i Mnajdra UNESCO

Malta
Malta, Ħaġar Qim

Całkiem niedaleko od Blue Grotto znajdują się dwie megalityczne świątynie wpisane na listę UNESCO: Ħaġar Qim i Mnajdra. Jeden bilet na obydwie świątynie 10euro.
Są dosyć charakterystyczne, ponieważ przykryte namiotami. Docelowo jeszcze kilka świątyń na Malcie ma tak zostać zabezpieczonych. Taki namiot kosztuje kilkanaście milionów euro! Historia bezcenna a za całą resztę zapłaci Mastercard ;) A właśnie! Na Malcie jest wiele bankomatów wypłacających tylko z kart Visa więc lepiej mieć w portfelu jakąś kartę tej firmy. A najlepiej obydwu ;) (Ot, taka dygresja)
Szacuje się, że te świątynie mają ponad 5000 tysięcy lat! A najstarsza nawet 5823 lata (bo 23 lata temu ogłoszono, że mają 5800 :D)
Są to jedne z najciekawszych obiektów na wyspie. Tajemniczy kult który rozwiną się tutaj i próżno szukać podobnego gdzie indziej na świecie. Doskonale znał ruch słońca, zgodnie z którym budował wspaniałe świątynie. Nagle w tajemniczych okolicznościach przepadł. Przez kilka tysięcy lat nikt na wyspie nie mieszkał. Do czasu aż pojawili się tutaj Sycylijczycy.
Jeśli ktoś chce dokładnie poznać historię tych tajemniczych miejsc to polecam rozpocząć zwiedzanie od Hypogeum Ħal Saflieni niedaleko stolicy. Niestety może tam wejść jedynie 10 osób na godzinę więc bilet (20euro) trzeba zarezerwować z dużym wyprzedzeniem! Ale o wszystkim jeszcze będzie później.

danach
danach - 2013-07-18 10:18
oj poznam teraz już wszystkie perełki Malty bo tutaj nie byłam :)

danach
danach - 2013-07-18 10:21
Twój kapelusz świetnie się komponuje z namiotem a zdjęcie ostatnie super !

mirka66 - 2013-07-18 12:26
Piekne miejsca wiec zdjecia sa tez super.

marianka - 2013-07-18 22:17
'Kapeluszowe' zdjęcia super. I te letnie kolory!!

joael
joael - 2013-07-31 20:26
Jak ja byłem na Malcie w 2007 to tych namiotów jeszcze nie było. Warto wydać trochę euro by zobaczyć te znaleziska. Piękne zdjęcia

ciesielka

KZPS C.
Zasoby: 989 wpisów989 1113 komentarzy1113 9855 zdjęć9855 18 plików multimedialnych18

24.04.2024 - 25.04.2024

12.02.2024 - 19.02.2024