Geoblog.pl    ciesielka    Podróże    Slavonia    UNESCO Wczesnochrześcijański cmentarz przy placu Katedralnym

UNESCO Wczesnochrześcijański cmentarz przy placu Katedralnym

Węgry
Węgry, Pécs

Razem z Mohaczem jedno z najstarszych miast na Węgrzech, jednak zdecydowanie bardziej egzotyczne. Zawdzięcza to długiemu panowaniu nad miastem najpierw Rzymian a później Turków. To właśnie z czasów panowania rzymskiego pochodzą najcenniejsze zabytki miasta, czyli zabytki wczesnochrześcijańskie, które w 2000 roku wpisano na listę dziedzictwa UNESCO.
Natomiast po Turkach pozostał niespotykany w takiej skali nigdzie indziej na Węgrzech orientalny klimat. Wszędzie rosną figi i migdały hodowane i sprowadzone tutaj właśnie przez nich.
Obecnie to wieli ośrodek akademicki i kulturalny.

marianka - 2012-11-06 12:53
Ja mam z tego miasta, trafiwszy tam zupełnym przypadkiem i bardzo nie po drodze, tak kiepskie wspomnienia, że za każdym razem czytając opisy jakie to wspaniałe miejsce (a chyba wszytskie opisy, które o nim czytałam tak twierdzą), stwierdzam, że muszę tam wybrać się na 'poważnie'. Warto?

ciesielka
ciesielka - 2012-11-06 20:33
Moim zdaniem całkiem ciekawe jest to miejsce. Ładny rynek, uliczki z klimatem. Chyba musisz poprawić swoje wspomnienia ;)

BoRa
BoRa - 2012-11-18 14:01
Za zdjęć wynika, że ładne miasto. Ja stałam się fanką fig suszonych, więc miejsce idealne dla mnie.

mirka66 - 2013-01-22 20:27
Nie bylam tam,ale widze,ze to niczego sobie miasto.:)))

ciesielka

KZPS C.