Geoblog.pl    ciesielka    Podróże    Slavonia    Klasztor Świętego Mikołaja

Klasztor Świętego Mikołaja

Chorwacja
Chorwacja, Orahovica

Udając się z miasta Orahovica w góry Papuk natknąć się można na niemal zapomniany klasztor Szent Miklósa. W cichej dolince, kawałek od drogi swoją ostoje miało kiedyś 77 mnichów prawosławnych. Teraz nikt tutaj nie mieszka na stałe. A zakonnik który nam pokazał klasztor dojeżdża do niego niemal 50 km. Niestety piękna okolica a przybytek tak zrujnowany i zaniedbany, że aż się przykro robi. Obecnie nie ma tutaj żadnych regularnych nabożeństw. Jednak w klasztorze, korzystając ze sławy swojego patrona - św. Mikołaja i tego, że wiele wyznań czci tego świętego, celebruje się wiele innych świąt. Co jakiś czas robią tutaj swoje odpusty i prawosławni i katolicy. Od niedawna prowadzone są prace renowacyjne w klasztorze. W ambitnych i odległych marzeniach planuje się tutaj zrobienie czegoś na kształt hotelu dla pielgrzymów chcących odpocząć od szybkiego życia.
Za murami znajduje się mały cmentarz na którym spoczywają doczesne szczątki poprzednich mieszkańców.

mirka66 - 2012-10-21 19:56
Lubie te ich cerkwie i klasztory.:)))

My
My - 2012-10-22 09:31
przyjemne miejsce, z czasem pewnie odżyje.
Bardzo ładnie namalowane i sfotografowane :

ciesielka
ciesielka - 2012-10-22 13:44
Bardzo lubię klimat takich starych ikon. Jedna "deska" a tyle wyrazu.
Swoja drogą, jako ciekawostka, ikony się pisze a nie maluje.

ciesielka

KZPS C.
Zasoby: 989 wpisów989 1113 komentarzy1113 9855 zdjęć9855 18 plików multimedialnych18

24.04.2024 - 25.04.2024

12.02.2024 - 19.02.2024