Szeroki meander rzeki Boyne w Irlandii, w którym znajduje się kompleks neolitycznych grobowców korytarzowych, kolumn skalnych oraz innych zabytków prehistorycznych, datowanych na okres około 3000 roku p.n.e. Dolina Brú została wpisana w 1993 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Najbardziej znane miejsca wykopalisk w Brú na Boinne to Newgrange, Knowth i Dowth znane ze znaczących kolekcji sztuki megalitycznej.
Dún Fhearghusa – jeden z największych grobów korytarzowych wzniesionych przez człowieka. Czas budowy datuje się na ok. 3200 lat p.n.e., czyli Newgrange jest ponad 600 lat starsze niż Wielka Piramida w Gizie i prawdopodobnie starsze niż Stonehenge. Głaz przed wejściem pokryty jest pięknym ornamentem w postaci potrójnej spirali (triskel). Chociaż grób ten zbudowano tysiące lat temu, to przez wieki nikt nie wiedział o jego istnieniu. Dopiero pod koniec XVII wieku ludzie szukający kamieni do budowy odkryli nasyp i opisali jako jaskinię. Grobowiec zbudowano w taki sposób, że podczas przesilenia zimowego o 8:58 promienie wschodzącego słońca biegną wzdłuż korytarza i wpadają do komory, rozświetlając ją na około 15 min.